Gå till innehåll

Sundbybergs stad

Sundbybergs stad

Joel håller i trådarna när Sundbyberg går till val

Jobb och företagandeSundbybergs stad

Publicerad:

En man står på en trottoar i en stadsmiljö. Han bär glasögon, mörkblå kofta, grå skjorta, mörka byxor och svarta skor. I bakgrunden syns flerbostadshus, parkerade bilar och träd. Bredvid mannen står en vit skylt med texten ”Här kan du Förtidsrösta” och en pil som pekar åt höger.

För de flesta förknippas valet med valsedlar, vallokaler och själva valdagen. För Joel Christoffersson börjar arbetet långt tidigare. Under valåret lämnar han sitt vanliga arbete som nämndsekreterare för att planera och samordna valet i Sundbyberg. Nästan 300 personer ska involveras, 38 lokaler bemannas och en mängd praktiska detaljer falla på plats för att allt ska fungera när cirka 47 000 röstberättigade går till val.

Joel har arbetat i Sundbybergs stad i drygt två och ett halvt år. Till vardags är han nämndsekreterare, ett arbete som bland annat innebär att kvalitetssäkra ärenden inför kommunens nämnder och se till att processerna fungerar som de ska. Han håller kontakt med medarbetare runt om i staden och ser till att rätt underlag finns på plats i rätt tid.

En viktig del är också att kontrollera att underlagen är juridiskt hållbara och samtidigt tydliga och begripliga för både förtroendevalda och allmänheten.

– Jag tycker om att det är många olika frågor att hantera och att det är varierande.

Ett år av förberedelser

Under ett valår, som i år, förändras vardagen för Joel. Ungefär ett år före valdagen går han över till att arbeta heltid med valet.

Förberedelserna börjar bland annat med att se över vilka valdistrikt som ska finnas i kommunen och att ta fram det underlag som behövs för besluten. I det arbetet samarbetar Joel med flera funktioner inom staden, bland annat GIS-ingenjörer som hjälper till att samla in och presentera befolkningsdata.

– Det pågår saker hela tiden! Högt och lågt, säger Joel.

"Jag är en demokratinörd"

Att Joel trivs med valarbetet är kanske inte så överraskande. Han har en utbildning i statsvetenskap och har länge varit intresserad av demokrati och hur den fungerar i praktiken.

– Jag är en demokratinörd och gillar valet. Det är en fråga som jag varit intresserad av länge.

Många människor bakom en valdag

För den som går och röstar är processen enkel. Man tar sig till en vallokal, hämtar sina valsedlar och lägger sin röst. Bakom det finns däremot ett omfattande arbete.

För varje valdistrikt finns en lång rad praktiska förberedelser. Lokaler ska bokas, röstmottagare rekryteras och utbildas, och material ska beställas, packas och distribueras. I Sundbyberg finns i år totalt 38 lokaler, varav fem används för förtidsröstning, samt fyra äldreboenden där de äldre kan rösta på plats.

– Välutbildade röstmottagare och lokaler som är tillgängliga är några av de viktigaste delarna. Alla ska ha lika möjlighet att rösta.

Joel behöver också finnas tillgänglig för att ge stöd när frågor uppstår. Röstmottagarna ska kunna få hjälp, tekniken ska fungera och materialet ska finnas på rätt plats i rätt tid.

Totalt arbetar nästan 300 personer med valet i Sundbyberg.

– Det är nog det som överraskar folk mest när jag berättar om jobbet. Hur många människor som faktiskt är inblandade. Det ser man inte som väljare.

En liten kommun underlättar arbetet

Innan Joel började i Sundbybergs stad arbetade han med systemförvaltning i Värmdö kommun. När tjänsten i Sundbyberg dök upp lockades han både av arbetsplatsen och av det centrala läget nära tunnelbanan. I dag är det framför allt kommunens storlek som han uppskattar.

– Det är nära och enkelt att hantera mitt arbete tack vare Sundbybergs litenhet.

En annan uppskattad del av jobbet är förmånscykeln som anställda i staden har möjlighet att hyra till ett fast pris. Den använder Joel nästan varje dag till och från jobbet.

Kort om Joel

  • Ålder: 38 år
  • Roll: Nämndsekreterare och valhandläggare
  • Bor: Aspudden
  • Drömjobb som barn: Lastbilschaufför
  • Gör helst på fritiden: Tar cykelturer med familjen, spenderar tid i naturen och äter god mat
  • Bästa tips i Sundbyberg: Igelbäckens naturreservat och Lötsjön. Lunch på Brasserie 19:s uteservering vid Bällstaån

Fler medarbetarporträtt

Senast uppdaterad: 7 september 2026