Ansökan till vårterminens kurser på Kulturskolan öppen till 8 februari
Du som är mellan 4-19 år kan söka till vårterminens kurser på Kulturskolan till och med den 8 februari.
Sundbybergs stad
Sundbybergs stad
Publicerad:

Multibassängen i simhallen är tillfälligt stängd på grund av ett tekniskt fel. Det påverkar tillgången till övriga bassänger och innebär ändrade tider för bland annat motionssim, crawl och vattenträning.
Multibassängen är stängd under januari för reparation efter att en cirkulationspump gått sönder. Under tiden behöver delar av verksamheten flyttas till de andra bassängerna i simhallen.
Detta innebär att tillgången till bassängerna är mer begränsad än vanligt och att tider för exempelvis motionssimning, crawl, lek och vattenträningspass kan komma att ändras. Alla vattenträningspass flyttas till stora bassängen och följer ett tillfälligt schema tills multibassängen öppnar igen.
Onsdagskvällar med lugnt motionssim, dämpad belysning och musik gör uppehåll under perioden. Åldersgränsen 17 år gäller fortfarande på onsdagar från klockan 18.00.
På torsdagar stänger stora bassängen klockan 19.30. Barnbassängerna håller då öppet till klockan 20.30.
Vi beklagar de besvär som detta kan orsaka. Vi arbetar för att reparera den trasiga bassängen och hitta alternativa lösningar under tiden. Tack för er förståelse.
Läs mer om Sundbybergs simhall.