Gå till innehåll

Sundbybergs stad

Sundbybergs stad

Sundbyberg får lekgator

Trafik och gatorSundbybergs stad

Publicerad:

Hösten 2025 blir det mer plats för lek, rörelse och trygghet utanför två av Sundbybergs skolor. Då återinförs lekgator både vid Ängskolan och Kymlingeskolan – en satsning för att förbättra trafiksäkerheten och skapa bilfria zoner runt skolorna.

Därför satsar vi på lekgator

Målet är att förbättra trafiksäkerheten runt skolorna och samtidigt skapa mer plats för barn i stadsmiljön. När Mönstringsvägen testades som lekgata 2024 blev projektet mycket uppskattat. Genom att nu återinföra och utöka satsningen får både elever och boende i områdena möjlighet att använda gatorna som trygga platser för lek, rörelse och gemenskap.

Så länge gäller satsningen

Lekgatorna etableras under vecka 34 och finns på plats hela höstterminen 2025 – från skolstart till jullovet.

Här byggs lekgatorna

  • Vid Ängskolan: på en del av Vackra vägen. Halva körbanan och parkeringsfickorna stängs av, och sträckan blir enkelriktad i riktning mot Tulegatan.
  • Vid Kymlingeskolan: på Mönstringsvägen, mellan Stallgatan och Oxenstiernas allé. Denna sträcka stängs helt för biltrafik.

Trafik och parkering

Satsningen innebär tillfälliga förändringar för biltrafiken:

  • Vackra vägen blir sträckan enkelriktad, och det går inte att köra i riktning mot sjöarna. Trafiken leds om till intilliggande gator.
  • Mönstringsvägen stängs sträckan helt för biltrafik, med omledning till närliggande gator.

För hämtning och lämning med bil gäller:

  • Ängskolan: Angöringsplats finns på Ängstigen. Dessutom kan man korttidsparkera på Kolonivägen, där parkeringen tillfälligt regleras om till 30 minuter mellan kl. 7–18.
  • Kymlingeskolan: Parkeringsplatserna på Mönstringsvägen stängs av. Parkering och angöring hänvisas till intilliggande gator.
Senast uppdaterad: 18 augusti 2025