Invigning av Årets kulturstadsdel 2026

För andra året i rad utses Årets kulturstadsdel i Sundbyberg. Denna gång är det dags för Ursvik, Kymlinge och Västra Brotorp! Invigningen genomförs lördag den 14 februari utanför aktivitetshuset MILOT i Ursvik.
Välkommen att vara med på en eftermiddag fylld av skoj och gemenskap! Vi ses vid MILOT. Det blir korvgrillning och olika upplevelser. Och givetvis en invigningsceremoni med kultur- och fritidsnämndens ordförande Stefan Bergström (C).
Program
Klockan 12.00-15.00
- Kultur och fritid grillar korv och bjuder på godishjärtan utanför Milot.
- Prova på cirkus med Kulturskolan inne på Milot!
- Konstpromenad i Ursvik med appen Kulturspåret.
- Tipspromenad med Ursviks Byalag – testa dina kunskaper om Ursvik och lär dig mer om området. Fint pris till vinnaren!
- Rundvandring i Aktivitetshuset Milot.
- Tyck till! Vad vill du ska hända i området under Årets kulturstadsdel?
Klockan 13.15
Stefan Bergström (C), ordförande i kultur- och fritidsnämnden, inviger årets kulturstadsdel.
Klockan 13.30
Eldshow utanför Milot med nycirkusgruppen Stockholm Flow!
Klockan 14.00-15.00
Prova på nycirkus inne på Milot med Stockholm Flow.
Tänk på
Lämna bilen hemma! Det finns endast ett fåtal parkeringsplatser i området. Bäst är att ta buss 504 till hållplats Backstugevägen i Ursvik. Den går bland annat från Rissne torg (mot Sundbybergs station) och Sundbybergs station eller Hallonbergen (mot Rissne).
Kartor
- Karta till platsen för invigningen - google.com/maps
- Karta hållplats Backstugevägen - google.com/maps Gå norrut på Milstensvägen och sväng höger vid Förskolan Milot, fortsätt vägen ner till mötesplatsen.
Relaterad information
Evenemangsinformation
- Datum
- Tid
- till
- Plats
- MILOT i Ursvik
- Arrangör
- Sundbybergs stad med samarbetspartners