Välkommen till Marabouparken

Foto: Åke E:son Lindman
Marabouparken har öppet för besök alla dagar. Parken har en stor skulptursamling, vackra planteringar, stora gräsytor för picknick och en plaskdamm. Skulpturparken visas gratis varje söndag kl 14 från maj till och med september, ingen föranmälan. Därefter guidad visning av utställningen. Entréavgiften är 50 kronor.Parkens öppettider:
Konsthallen har stängt fram till 10 januariMarabouparken har öppet 9:00–20:00 varje dag.Konsthallens öppettider:
Tisdag, fredag–söndag kl 11–17, kvällsöppet onsdag–torsdag kl 11—20 . Entré 50 kronor.Restaurang Parkliv
Öppet som konsthallen. Köket stänger 30 minuter före stängning. Övriga tider enligt överenskommelse.Mer info på Marabouparkens webbplats
.
Mer om Marabouparken:
- Marabou etablerades i Sundbyberg 1916 som ett dotterbolag till det norska chokladföretaget Freia.
- Under 30- och 40-talet anlades en liten reakreationspark för personalen - Marabouparken. Parken skapades av landskapsarkitekten Sven A Hermelin och var även öppen för allmänheten.
- Genom åren byggde Marabou upp en betydande skulptursamling med verk av bland andra Bror Hjorth, Henri Laurens och Marino Marini. Skulptursamlingen och Marabouparken var uttryck för Marabous grundare Henning Throne-Holsts övertygelse att god konst och en vacker miljö ökade personalens välbefinnande och prestationsförmåga.
- Sedan 2006 äger Sundbybergs stad parken med tillhörande konstverk och byggnader. Staden har också beslutat att avsätta 38 miljoner kronor för att rusta upp parkens Laboratoriebyggnad. Målet är att skapa ett regionalt konst- och kulturcentrum. En underjordisk konsthall för ung samtida konst har byggts.
Läs gärna mer om Marabouparken på deras egen webbplats www.marabouparken.se. 