Sundbybergs stad
Sundbyberg

Löfströms UF-företag

Varje år startas flera UF-företag på Löfströms gymnasium. Ung Företagsamhet (UF) ger ungdomar möjligheten att starta ett företag och göra allt på riktigt inom ramen för det rimliga. De får träna och utveckla sin kreativitet, företagsamhet och sitt entreprenörskap.

Tanken är att under ett år gå igenom ett företags hela livscykel, från start till drift och avveckling och på så sätt få kunskap om och erfarenhet av företagande, i och med att de säljer verkliga varor och tjänster. Eleverna tar själva fram affärsidé och skaffar startkapital.

Läs om årets UF-företag öppnas i nytt fönsterpå Löfströms. Du kan också läsa om några av de projektarbetenöppnas i nytt fönster som pågår i år 3 under läsåret.

6050 företag under läsåret 09/10


Fler ungdomar än någonsin väljer att driva UF-företag. I år har 19 954 gymnasieelever tagit chansen att driva ett UF-företag. Läs mer om UF i Sverigelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

UF-mässa 22-23 februari


Varje år håller UF en mässa för alla Stockholmsbaserade företag på Stockholmsmässan i Älvsjö. Eleverna kan se vad andra företag arbetar med samt vinna priser i olika kategorier.

Sidinformation

Sidansvarig: Karin Tyland
Uppdaterad: 2010-02-03
Sundbybergs stad
172 92 Sundbyberg
Telefon: 08-706 80 00
Sök sommarjobb i Sundbyberg
Till webbsida om nationaldagsfest på Golfängarna.
Till platsannonser
Förskola på finska
Sundbybergs stads dietistblogg - Mat och hälsa för äldre och andra