Sundbybergs stad
Sundbyberg

Modersmålsundervisning i Sundbyberg

Sundbybergs stad anordnar undervisning i modersmål och studiehandledning på modersmål i grundskolan samt introduktion och skolplaceringar av nyanlända elever. Det viktigaste i undervisningen är elevernas lärande, deras kunskaper och resultat och att skapa bästa möjliga villkor för dem från första dagen de kommer till skolan i Sundbyberg. Enheten som jobbar med dessa frågor heter Sundbybergs Globala.

Vem kan få undervisning i modersmålet?


Om en eller båda av elevens vårdnadshavare har ett annat språk än svenska som modersmål och språket utgör dagligt umgängesspråk för eleven, ska eleven få undervisning i detta språk som ett ämne (modersmålsundervisning), om eleven har grundläggande kunskaper i språket och eleven önskar få sådan undervisning med förutsättning att det finns minst fem elever anmälda i detta språk. Modersmålsundervisning i de officiella minoritetsspråken: finska, jiddisch, meänkieli, romani chib och samiska ska erbjudas även om språket inte är elevens dagliga umgängesspråk i hemmet. Det samma gäller en elev som är adoptivbarn och som har ett annat modersmål än svenska. Man anmäler sig till den egna skolan, som för anmälan vidare till Sundbybergs Globala enhet.

Studiehandledning på modersmålet


Elever som nyligen kommit till Sverige och som inte kan tillräcklig svenska ännu har rätt till studiehandledning. Elever får undervisning och förklaringar på sitt språk av modersmålsläraren. Skolans personal bedömer behov och omfattning av studiehandledning, som förs vidare till Sundbybergs Globala.

Introduktionsgrupper för nyanlända elever


Alla skolpliktiga barn, som inte kan svenska och som är folkbokförda i kommunen erbjuds plats i någon av Stadens introduktionsgrupper.

Hur länge går barnen i introduktionsgrupper?


Ungefär ett år. Då brukar de flesta barnens kunskaper i svenska språket räcka till för att följa undervisning på svenska. Vid utslussningen till den reguljära undervisningen tar vi alltid hänsyn till barnens individuella förutsättningar och behov.

Introduktionssamtal


Föräldrar och barn inbjuds till ett introduktionssamtal, där enhetschefen för Sundbybergs Globala , medicinsk ansvarig och en tolk vid behov deltar.
Vid detta samtal kartläggs barnets tidigare skolbakgrund. Informationen om skolplacering och svensk skolsystem ges. På mötet har föräldrarna möjlighet att ställa frågor om barnets skolgång i Sverige. Eleven skrivs alltid in i ordinarie skolklass.

Nyanländ i Sverige?


För att få en god start i den svenska grundskolan, ta kontakt med enheten Sundbybergs Globala.

Välkommen att kontakta:


Annikki Alaniva, enhetschef. Telefon 08-706 88 46 eller e-post.

Vi hjälper dig med:

  • Information om svenska skolan
  • Kontakt med medicinsk ansvarig i skolan
  • Skolplacering
  • Att tillsammans med skolpersonalen i introduktionsklassen planera första tiden i skolan.

 

Sidinformation

Sidansvarig: Annikki Alaniva
Uppdaterad: 2012-02-01
Sundbybergs stad
172 92 Sundbyberg
Telefon: 08-706 80 00
Läs mer om Sundbybergs boendeparkering
Läs utvecklingsbloggen
Till platsannonser
Förskola på finska
Efter skolvalet pågår placering.
Information om arbeten kring tvärbanan